A varázslatos édesnarancs hatása….
Elmúltak az ünnepek, beköszöntött az újév, azonban nyakunkon maradt a hideg, a sötétség, a szürke és rövid nappalok, és még pár hónapot várnunk kell, hogy ismét életre keljen a természet, melegítse testünket a nap sugara..... A tél közepe nem a kedvenc időszakom, és azt gondolom nem vagyok ezzel egyedül, így ilyenkor érdemes kicsit megszínezni és feldobni a napjainkat. Egyik nagy kedvencemet javaslom szeretettel mindenkinek aki még ilyen formában nem találkozott vele, vagy nem jártas az aromaterápiában. Azt gondolom nincs is olyan ember akit ne derítene jobb kedvre a narancs illata, szinte elvarázsol minket, napfényt hoz a szívünkbe, felvidít, és elűzi a nyomott hangulatunkat. Ilyenkor a téli hónapokban különösen javasolt használata esszenciális illóolaj formában, főleg ha az időjárás is ellenünk van, szomorkás és napfényhiányos, akkor garantáltan kibillent minket ebből a "szürke hangulatból".
Jótékony hatásait tekintve nagyon sokoldalú olaj, én magam is használom a mindennapokban, illetve kezeléseim egyik legnépszerűbb kiegészítőjeként is jelen van.
Stresszoldó, energetizáló, antidepresszáns, immunerősítő, segít a koncentrációban, nyirokkeringést serkentő, narancsbőr ellen hatékony, emésztési problémákra, javítja a bőr kollagéntermelését, hangulatjavító, boldogságérzetet elősegítő/ fokozó, antioxidáns hatású, alvástelősegítő ..., és ezen kívül még számos pozitív hatásával segíti testünk- lelkünk egészségét.
Fontos hogy csak 100% tiszta és természetes, bevizsgált kemotípusú illóolajat használjunk. A narancs illólaját párologtathatod, inhalálva is kitűnő, fürdővízbe cseppentve, olajba/krémbe keverve testápolásra vagy masszázsra, aromaterápiás karkötőre cseppentve, stb..., de mindenképpen érdemes első használat előtt terapeuta vagy hozzáértő szakember segítségét kérni.
Általánosságban az illóolajokról még néhány érdekesség, ugyebár az illatoknak nagyon komoly hatása van a szervezetünkre, a lelkiállapotunkra, a hangulatunkra vagy éppen a szellemi képességeinkre. Az illóolajokat évezredek óta alkalmazzák gyógyításra, rituálékhoz vagy éppen spirituális célokra.
Az aromaterápia elnevezést először 1928-ban René-Maurice Gattafossé francia vegyész használta. Gattafossé súlyos balesete következtében ismerte meg saját bőrén keresztül a levendula illóolaj jótékony hatását, amikor is egy laboratóriumi kísérlete során súlyos égési sérülést szerzett az egyik kezén. Hirtelen reflexből belenyúlt a legközelebbi folyadékba, ami levendula illóolajat tartalmazott. Majd a megsérült vegyész azonban azt tapasztalta, hogy enyhültek fájdalmai és felgyorsult a gyógyulási folyamata is, amit a levendula olajnak tudtak be. Ennek hatására fordult a figyelme az illóolajok felé.
Az aromaterápia az 1980-as évektől kezdve meghódította Franciaországot és Nagy-Britanniát. Népszerűsége azóta egyre csak nő szerte a világon, és persze hazánkban is. Hazánkban a Pécsi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének egyik kutatócsoportja több, mint 10 éve foglalkozik illóolajok kémiai összetevőinek meghatározásával, illetve azok biológiai hatásának vizsgálatával, amelyek az illóolajok biztonságos alkalmazására irányulnak.
Az aromaterápia működéséről dióhéjban még annyit érdemes tudni, hogy anatómiailag a szaglórendszer közel van az agy limbikus rendszeréhez. A limbikus rendszer magába foglalja az olyan szerveket, mint például a hippokampusz, amely a hosszú távú memóriáért felelős, az amigdala, amely az érzelmekért (és a feldolgozásukért) felelős, a hipotalamusz, amely a hormonokat és az autonóm idegrendszert és irányítja. Az autonóm idegrendszer pedig a szervezet olyan "automatikus" válaszaiért felelős, mint pl. a vérnyomás, pulzus, vércukorszint, emésztés, stb.
Ezért van tehát az, hogy ezeknek a speciális olajoknak olyan jók a fiziológiás és pszichológiai hatásai.
